Várandósok

Várandósok

7 tipp a reggeli émelygés ellen

2015. szeptember 22. - bloggerheni

A Honnan tudhatom biztosan, hogy terhes vagyok? kérdésre az egyik válasz az, hogy ha váratlanul, egyik napról a másikra reggelente szagérzékeny vagy és émelygéssel, rosszulléttel, esetleg hányással küzdesz, akkor ez nagy eséllyel azt jelenti, hogy valami elkezdődött odabent. A reggeli rosszullét ugyanis a terhesség egyik korai jelének számít. A biztos prognózist persze nyilvánvalóan vérvizsgálat, illetve ultrahangvizsgálat tudja csak megadni, de a várandós nők kb. 85 %-a érzékeli magán, hogy reggelente valahogy nehezebb az élet. Vannak olyanok is, akiknél ez a rosszullét nem csak a reggeli időszakot jellemzi, hanem kihat az egész napjukra, megnehezítve a szokásos munkavégzést is. Orvosok, hozzátartozók, ismerősök, szóval szinte mindenki azzal biztat ilyenkor, hogy ez az állapot csak az első trimeszterre jellemző. Többnyire ez így is van, bár előfordulhat, hogy az émelygés az egész várandós időszakot végig kíséri. 

lead_6_tipp_a_reggeli_rosszullet_ellen.jpg

A reggeli rosszullét okairól azonban nem tudunk biztosat. Mondhatni, mindenki csak találgat. Hallottam már olyat is, hogy Azért vagy rosszul, mert lelkileg nem fogadod el a terhességedet! meg olyat is, hogy A szervezetben megnövekedett ösztrogén és hCG szint okozza az émelygést, hányást. Mindezeken túlmenően okolni szokták még a terhes nő vércukor szintjében bekövetkezett változást is. 

Egy biztos! Babád jól van! Az ő növekedését nem hátráltatja a te rosszulléted. Mivel azonban a kismama kedélyállapota nagyon is befolyásolja a magzat fejlődését, no meg nem véletlen nevezik rosszullétnek ezt a kezdeti állapotot, hiszen a várandós nő szenved, előbb-utóbb minden terhes nő különféle praktikák után néz, mivel enyhíthetné az émelygést.

Lássunk most néhány ötletet, ami segítségünkre lehet ebben a próbálkozásunkban.

1. Gyömbér! Bizony, ezzel érdemes próbálkozni. Akár tea, akár kandírozott formájában, akár gyömbérrel ízesített kekszről van szó, jó szolgálatot tehet. A teát érdemes hűtve, citrommal fogyasztani.

fe90ef99f8d3cd407fe7813b486b129e21b9e7fb.jpg

2. Sós keksz. Este, mikor lefekszel, készíts magad mellé egy kis ropit, vagy más sós, rágcsálni való kekszet. Reggel, közvetlen ébredés után, még fekve egyél meg belőle egy kicsit. Üres gyomorral egyébként is hajlamosabb a várandós nő émelyegni, ezért mindig figyelj oda, hogy kis adagokat, de többször egyél.

crackers-083-3-.jpg

3. B6-vitamin. Az orvosoddal egyeztetve vásárolhatsz a patikában B6-vitamin készítményt is, amely igazoltan segít az émelygés leküzdésében.

4. Kerüld a fűszeres, csípős ételeket! Étkezz natúran. Semmiképpen se most próbálj ki olyan újdonságokat, amikkel eddig még nem találkoztál. Amint enyhül a reggeli rosszullét, de főként a második trimeszterben úgyis megjön majd az étvágyad, az első hetekben viszont az sem baj, ha pár napig csak a főtt krumpli csúszik le.

5. Jó levegő! Szinte minden kismama érzékenyebb lesz az őt körülvevő illatokra, szagokra a terhesség első napjaiban, heteiben. Érdemes kerülni az erős, irritáló szagokat, de furcsa lehet tapasztalni, hogy a korábban kedvelt illatok is hányingert kelthetnek. Használj illatmentes dezodort, mosószert, otthonodban szellőztess sokat. Ha nem gyengít le túlzottan a rosszullét, érdemes hosszú sétákat tenni a természetben. Kerüld a forgalmas, benzingőzzel terhelt helyeket, utcákat!

5.jpg

6. Nyugodt pihenés. Általánosságban elmondható, hogy minden inger, nem csak a szagok, illatok befolyásolják a reggeli rosszulléttel küzdő nő mindennapjait. Kerüld a villódzó, erős fényeket, a hangos, dübörgő zenét. Pihenj fekve, halk zenét hallgatva, vagy csendes környezetben, amennyit csak tudsz! Ha nem megy a fekvés, próbáld ki a félülő testhelyzetet!

7. Hideg italok. A folyadékbevitel rendkívül fontos ebben az időszakban. Ha enni nem is tudsz, igyekezz megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani. Kerüld a langyos, meleg teákat, helyette igyál jeges gyömbérteát vagy limonádét. Van, akinek a jégkocka szopogatása is segítség, ha te is így vagy ezzel, próbáld ki, hogy teát fagyasztasz le.

icetea.jpg

Persze olyan eset is van, amikor a fenti tanácsok közül egy sem válik be, a kismama folyamatosan szenved, veszít súlyából, erejéből, vagy akár kiszáradás közeli állapotba is kerülhet - ilyenkor már terhességi vészes hányásról beszélünk, és a várandós nő kórházi ellátásra (infúzió) szorul. Fontos tudni azonban, hogy - nagy valószínűséggel - ilyen esetben sincs veszélyben a magzat egészsége, hiszen ő az anyából mindent megkap, amire szüksége van. A kismamának viszont mindenképp pótolni kell az elvesztett folyadékot, ásványi sókat, nyomelemeket. Amennyiben nem szűnik a hányás, mindenképpen keresd fel orvosodat!

 

Képek: egeszsegtukor.hu, joportal.hu, habzsolda.eoldal.hu, nlcafe.hu, trendmagazin.hu, noivilag.hu, 

A bejegyzés trackback címe:

https://varandosok.blog.hu/api/trackback/id/tr667808062

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása